Uutinen
Nuorten erilaiset lähtökohdat ja informaatiotulva
Miksi seksuaaliopetusta yhä tarvitaan kouluissa, kun kaikki tieto on muutaman klikkauksen päässä internetissä? Eivätkö nuoret tiedä ehkäisystä ja seksitaudeista kaiken jo ennen yläkouluun menoa?
On ihan totta, että tänä päivänä tietoa seksistä, seksuaalisuudesta, seksuaalisesta suuntautumisesta ja sukupuoli-identiteetistä on helpompi löytää kuin koskaan. Tietoa jakavat niin järjestöt sivuillaan kuin verkkolehdet ja muu media. Pornoakin löytyy vaivatta. Ongelma nuoren tiedon tarpeen tyydytyksen kannalta on se, että kaikki saatavilla oleva tieto ei ole hyödyllistä, saati edes turvallista. Joskus tarjottu kuva seksistä ja seksuaalisuudesta näyttäytyy kapeana ja vääristyneenä. Joka puolelta tulvivan tiedon keskellä nuori ei välttämättä viisastukaan, vaan ehkä hämmentyy, ahdistuukin. Koulun tehtävä on olla kuin maadoitin, joka kiinnittää nuoren taas kannattelevan tiedon ääreen, tarjoaa enemmän näkökulmia kuin esimerkiksi suoraviivainen porno ja antaa tilaa moninaisuudelle sekä kasvurauhalle.
Kiitos tarjolla olevan tiedon ja seksuaalisuuteen myönteisemmin suhtautuvat yhteiskunnan, on suomalainen nuori totta tosiaankin valistuneempi seksuaalisuuden suhteen kuin vanhempansa olivat aikoinaan. Tietotaso on kuitenkin vaihteleva; ei ole tavatonta, että esimerkiksi siihen, miten raskaus alkaa, ei kaikilta nuorilta löydy vastausta. Nuorten tavat omaksua tietoa riippuvat käytetyistä menetelmistä, mutta myös kehitysvaiheesta. Samasta syystä myös toistamisella on merkitystä.

Seksuaalikasvatuksen ydintehtävät
Kun tutkimuksissa on analysoitu nuorten tietotarpeita, on esiin noussut monenlaisia sellaisia asioita, jotka eivät perinteisesti koulun opetussuunnitelmaan kuulu. Tämän päivän nuorten elämän toimintaympäristö on globaali, informaatiotäyteinen, monikulttuurinen ja moninainen sekä koko ajan suvaitsevaisempi. Seksuaalikasvatuksen ydintehtävän ei näin ollen tule enää muodostua seksitaudeista, raskaudesta ja niiden ehkäisystä tiedottamisesta, vaan nimenomaan nuorten haastamisesta pohtimaan omia ja toisten seksuaalioikeuksia, oikeutta itsemäärittelyyn, arvoja ja vallitsevia asenteita.
Avainsana 2010-luvun seksuaaliopetukselle on paitsi osallisuus, myös inklusiivisuus eli se, että sisällöt nousevat nuorten omista lähtökohdista ja tarpeista. Monen vammaisryhmään, etniseen tai/ja seksuaali- ja sukupuolivähemmistöön kuuluva nuori kokee edelleen, ettei seksuaaliopetus puhuttele häntä tai ole hänen tarpeisiinsa vastaava. Niin eri enemmistöihin kuin vähemmistöihin kuuluvien nuorten tulee saada tarvitsemansa tiedot, eikä kenellekään tulisi tulla tunne, että tieto on suunnattu hänen ohitseen. Seksuaaliopetus parhaimmillaan lisää suvaitsevaisuutta ja ymmärrystä moninaisuudesta ja yhdenvertaisuudesta, joissa ei ole ”meitä” ja ”muita”, vaan ylpeyttä samanlaisuuden, erilaisuuden ja omanlaisuuden koko kirjosta.
Nuoret mukana seksuaalikasvatuksen suunnittelussa
Väestöliiton, Pirkanmaan Setan hallinnoiman Sinuiksi-palvelun ja neljän suomalaisen yläkoulun yhteishanke on tarttunut haasteeseen tehdä koulun seksuaaliopetuksesta entistä osallistavampaa, inklusiivista ja nuorten toiveista nousevaa. Tarkoituksena on muodostaa kopioitavissa oleva opetusmalli, joka nousee suoraan nuorten maailmasta – hengittäen tässä ajassa.
Miila Halonen
nuorisolääkäri
Väestöliitto
Mikko Väisänen
toiminnanjohtaja
Sinuiksi-palvelu / Pirkanmaan Seta
Tutustu Nuoret mukana seksuaalikasvatuksen suunnittelussa -projektiin ja seuraa mielenkiintoisia päivityksiä koko lukuvuoden ajan!