news

Kulttuurien yhdistäminen liikunnan avulla

22.11.2016

Uutinen

Meri-Rastilan ala-asteella ja Kallahden peruskoulussa on ollut sporttinen syksy sekä oppilaille että henkilökunnalle. Syyskuussa vietetyn Be active -viikon hedelmiä korjataan edelleen koulujemme arjessa. Oppilaamme pääsivät nauttimaan lukuisista eri liikuntamuodoista asiantuntevien ohjaajien johdolla. Tapahtumaviikosta seurasi vielä useita eri liikuntaseurojen yksittäisiä vierailuja kouluillemme ja tämä yhteistyö tulee jatkumaan koko lukuvuoden ajan. Todellakin uuden opetussuunnitelman hengessä yhdessä tehden ja toimien koulun ja tärkeiden sidosryhmien kesken.

Oppilaiden huoltajat on saatu myös mukaan koulujen eri tapahtumiin. Meri-Rastilan koulun Uganda-kävelypäivän aikana monet huoltajat olivat kiertämässä läheistä pururataa lastensa kanssa. Kallahdessa vanhempainyhdistys on järjestänyt peli-iltoja, joihin lapset ovat osallistuneet vanhempiensa kanssa. Hikeä pukkaa ja liikunnan ilo virtaa!

                                    
Kouluissamme järjestetyissä Easy sport -liikuntakerhoissa on ollut ahkerasti väkeä. Oppilaat ovat innostuneita varsinkin joukkue- ja palloilupeleistä. Perjantaisin liikuntaviraston kautta tullut erityisliikunnanohjaaja on järjestänyt hauskoja motorisia ratoja erityisoppilaillemme. Kallahdessa on järjestetty Icehearts iltapäivätoimintaa koulun 5.-luokkalaisille oppilaille. Toiminta on melkolailla liikuntapainotteista.

Olemme syksyllä saaneet oppilaillemme Polarin sykemittareita yhteensä 150 kappaletta. Kiitokset tästä menevät Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiölle sekä opetusviraston kautta saadulle olosuhderahoitukselle! Oppilaat tulevat saamaan mittarit ranteisiinsa kevätlukukauden alussa ja he pääsevät heti seuraamaan omaa sykerataansa koulupäivien aikana. Liikunnanopettajat voivat hyödyntää mittareista saatua tietoa opetuksen suunnittelussa ja arvioinnissa.  Sykemittareiden lisäksi otamme käyttöön Polar Go Fit -palveluohjelman, jossa oppilaat voivat seurata fyysistä aktiivisuuttaan verkossa ja siten löytää oman todellisen potentiaalinsa. Liikuntateknologiassa on virtaa! Myös opettajat pääsevät nauttimaan liikuntateknologia tuomista tuulista ja uudistamaan omaa opetustaan sen innoittamana.

Meri-Rastilan koulu on tehnyt yhteistyötä FIMU-järjestön kanssa. FIMU on Suomen monikulttuurinen liikuntaliitto, joka edistää yhdenvertaisuutta, monikulttuurisuutta ja maahanmuuttajien sekä etnisten vähemmistöjen mahdollisuuksia integroitua suomalaiseen yhteiskuntaan liikunnan avulla. FIMU:n Ilari Äijälä on ilahduttanut oppilaitamme välituntiliikunnalla, luokkavierailulla, jalkapalloilla sekä järjestämällä jalkapalloturnauksia koulumme pienimmille oppilaille sekä alueen esikoululaisille. Koulumme seinällä näkee lappuja ”punainen kortti rasismille”. Sanoma on niin selkeä!

                                      
Koulujemme henkilökuntaa on hemmoteltu liikunnallisilla hyvinvointi-iltapäivillä ja tapahtumilla. Henkilökunnalle on ollut tarjolla melontaa, sählyä, maastojuoksua, soutua ja pilatesta. Hyvä fyysinen kunto auttaa jaksamaan työn arjessa ja mukava hikinen tekeminen lisää yhteishenkeä! Mukana saa olla oman kunnon ja jaksamisen mukaan. Halukkaat saavat nauttia myös kilpailuhengestä.

Kaikki tapahtumat ja tekeminen tapahtuu yhdessä toistemme kanssa. Liikunta yhdistää meitä monin tavoin ja antaa hyvän maaperän kulttuurien yhdistämiselle.

Tarja Tapper
rehtori
Meri-Rastilan ala-asteen koulu

Timo Heikkinen
rehtori
Kallahden peruskouluLue lisää kulttuurien yhdistäminen liikunnan avulla -projektista ja innostu liikunnan riemusta, joka välittyy projektisivun kuvien kautta!